28 grudnia 2011

Podsumowanie roku 2011 w TNA - część 1

Zapraszam do przeczytania podsumowania pierwszej części roku 2011 w TNA. Starałem się tutaj w skrócie przyblżyć co działo się na tygodniówkach i PPV w tym roku. Druga część artykułu jeszcze w tym tygodniu.

Styczeń 2011
Rok 2011 w TNA rozpoczęliśmy w czasie dominacji Immortal. W prawdzie, jeszcze na pierwszym Impact, który był również ostatnią tygodniówką przed Genesis, Immortal było w posiadaniu jedynie World Title, jednak już na samym PPV miało się to zmienić. Podczas pierwszej tygodniówki World Championem był reprezentant Immortal Jeff Hardy, Television Championem Douglas Williams, X Division Championem Jay Lethal, a Tag Team Championami byli Motor City Machineguns. O miano pretendenta do World Title walczyć mieli Matt Morgan i Ken Anderson, pretendentem do tytułu telewizyjnego był Abyss, do mistrzostwa Dywizji X Kazarian, a o tytuły drużynowej mieli zmagać się Beer Money. Dodatkowo bez rywala na Genesis pozostawał Rob Van Dam, a na dobre rozkwitał feud Kurta Angle z Jeffem Jarrettem który rozpoczynał przygodę z MMA na Impact. Już w pierwszej walce na Genesis Immortal posiadało kolejny pas mistrzowski, a stało się to za sprawą triumfu Kazariana nad Jay'em Lethalem. Kolejny pojedynek i kolejny tytuł dla Immortal, Beer Money pokonuje Motor City Machineguns. Również walka o TV Title zakończyła się sukcesem dla dominującej stajni, Abyss pokonał Douglasa Williamsa i Immortal było w posiadaniu wszystkich pasów mistrzowskich. Następnie, swojego rywala poznał Rob Van Dam, a był nim debiutujący w federacji Matt Hardy, który odniósł zwycięstwo. Walka w formule MMA pomiędzy Kurtem Angle, a Jeffem Jarrettem zakończyła się przez No Contest, a po walce Jarrett z pomocą swoich ochroniarzy Gunnera i Murphy'ego nadal atakował Kurta. Mr. Anderson po pokonaniu Matta Morgana otrzymał title shota na World Heavyweight Championship i jak się po chwili okazało miał wykorzystać go jeszcze tego samego dnia. Walkę wygrał Anderson i odebrał tytuł Hardy'emu, tym samym Immortal zyskało wszystkie mniej ważne tytuły a straciło ten najważniejszy. Pierwszy Impact po PPV to zapowiedź Jeffa, która głosiła że już za 3 tygodnie odbierze Andersonowi tytuł, oraz powrót Hardy Boyz którzy pokonali Andersona i Matta Morgana. Na kolejnych dwóch Impactach rozwijał się feud pomiędzy Kurtem Angle a Jeffem Jarrettem, ale w sumie można było to okrelić jako rywalizacje z całym Immortal. Co najważniejsze z tego wszystkiego na ostatnim Impact w Styczniu powrócił Scott Steiner który pomógł Kurtowi atakowanemu przez Immortal. Takim obrazkiem zakończyliśmy Styczeń w TNA.

Luty 2011
Luty rozpoczynamy od totalnej rewolucji w TNA. Mein Eventem gali był World Title Match w którym Ken Anderson bronił tytułu przeciwko Jeffowi Hardy'emu. W końcówce walki, w wyniku kontuzji sędziego na ringu pojawiło się Immortal i Fortune. Jeff Hardy przytrzymał Andersona, czekając na to aż Styles go zaatakuje, ten jednak pokazał mu znak Fortune, Immortal zostało wyrzucone z ringu, a Styles wykonał Hardy'emu Styles Clash po czym Anderson obronił tytuł. Ostatni Impact przed Againts All Odds na dobre rozkręcił feud pomiędzy Immortal, a Fortune. Po za tym znaliśmy już skład walki o miano pretendenta do X Division Title a miała to być walka Max Buck vs Jeremy Buck vs Robbie E. Dodatkowo Ken Anderson obronił World Title w walce z Mattem Morganem. Againts All Odds miała rozpocząć walka o miano pretendenta do X Division Title, jednak Generation Me mieli problemy z dotarciem na gale i Robbie wygrał walkowerem. Po chwili pojawił się Kazarian który chciał walczyć z nowym pretendentem i obronił tytuł mistrzowski. Kontynuacja feudu Rob Van Dam vs Matt Hardy również znalazła swoje miejsce na PPV, tym razem RVD pokonał grubszego z braci Hardy. Ponownie zmierzyli się Kurt Angle i Jeff Jarrett, tym razem była to już normalna walka w której zwyciężył Jeff. Mein Eventem gali był pojedynek pomiędzy Jeffem Hardym a mistrzem Kenem Anderson w stypulacji ladder match. Hardy pokonał mistrza w swojej stypulacji i ponownie stanął na szczycie federacji. Pierwszy Impact po Againts All Odds to pojawienie się Rica Flaira pierwszy raz po Immortal, Ric zapowiedział że sam podejmie decyzję czy utrzymać Immortal przy życiu czy zostać z Fortune. Rozkręcał się program pomiędzy Popem a Samoa Joe i trzeba przyznać że zapowiadał się przyzwoicie. Po walce AJ Stylesa z Mattem Hardym wygranej przez tego drugiego swojego wyboru dokonał Ric Flair. Nature Boy zaatakował Stylesa i tym samym został przy Immortal. Ostatni Impact w Lutym upłynął pod znakiem tajemniczego promo które zapowiadało czyjś powrót na Impact 3 Marca.

Marzec 2011
Kolejny początek miesiąca i kolejne szokujące wydarzenie, ale po kolei. Pierwszy Impact odbywał się w Fayetteville, a rozpoczeliśmy go już tradycyjnie od segmentu z Immortal i Fortune, gdzie dobrze przy mikrofonie pokazał się Robert Roode. Również na tym Impact Beer Money obronili tytuły mistrzowskie w walce z Gunnerem I Murphym. Na koniec Impactu Jeff Hardy miał bronić World Title przeciwko bohaterowi tajemniczego promo. Jego rywalem okazał się przymierzany wcześniej do debiutu w WWE, The Icon Sting! stinger po Scorpion Deathdropie wygrał walkę i został nowym mistrzem. Ostatni Impact przed Victory Road rozpoczyna panowanie Stinga który razem z Robem Van Damem pokonali w Mein Evencie Andersona i Hardy'ego. Na Genesis Beer Money obronili swoje tytuły Tag Teamowe w walce z Ink Inc. Kazarian pokonał Gen Me i Robbiego E broniąc tym samym X Division Title, po za tym walka o miano pretendenta do World Title pomiędzy Andersonem, a Van Damem zakończyła się przez No Contest. Nadszedł czas na walkę wieczoru... Jeff Hardy bardzo chwiejnym krokiem wszedł do ringu i z przygłupim uśmieszkiem przegrał w minutę ze Stingiem. Oczywiście Hardy przyszedł na galę pod wpływem narkotyków. Jak można to nazwać? Hańba, kompromitacja? Jedno jest pewne, to wydarzenie zostawiło wielką plamę na wizerunku TNA. Pierwszy Impact po PPV rozpoczyna Bully Ray który dołączył do Immortal i natychmiast znalazł się na celowniku AJ Stylesa, co rozpoczęło ich feud. Mein Eventem gali miała być walka AJ Styles vs Bully Ray vs Anderson vs RVD o miano pretendenta do TNA World Title. Walka zakończyła się bez zwycięzcy, a po niej Bully Ray wykonał Stylesowi power bomb z rampy czym przyprawił go o kontuzję. Kolejny Impact rozpoczęliśmy od bardzo przyjemnego segmentu z Kurtem Angle w którym udział wziął także jego stary nauczyciel. Tego wieczoru Anderson po raz kolejny miał walczyć z Van Damem o miano pretendenta i ponownie walka zakończyła się przez No Contest. Ostatni Impact w Marcu to powrót Chritophera Danielsa do TNA. Fallen Angel wspiera Fortune w batalii z Immortal.

Kwiecień 2011
Pierwszy Impact w Kwietniu otwiera Christopher Daniels który poinformował nas że będzie 4 zawodnikiem teamu Fortune w walce Lethal Lockdown przeciwko Immortal. Ostatni Impact przed Kwietniowym PPV czyli Lockdown rozpoczął się od segmentu w ringu z udziałem Andersona i Hogana w którym ten pierwszy znieważał Immortal, Hogan zapowiedział że go ukara. Miały odbyć się walki pomiędzy Fortune a Immortal które zadecydują o tym kto będzie miał liczebną przewagę na Lockdown. Immortal wygrali dwie pierwsze walki i zapewnili sobie przewagę. W Mein Evencie walka Gauntlet Match Andersona przeciwko Fortune zakończyła się przez No Contest. W pierwszej walce na Lockdown Max Buck wygrał Xscape Match i został pretendentem do tytułu X Division. Jeff Jarrett ponownie pokonał Kurta Angle wygrywając starcie 2 of 3 Falls. Sting wygrał triple treath match z Van Damem i Andersonem, a w Mein Evencie Fortune pokonało Immortal, po walce powrócił AJ Styles. Lockdown było jednym z najlepszych PPV w 2011 roku. Na następnej tygodniówce rokręcił się feud między Stylesem a Bully Ray'em. AJ Styles dorwał Ray'a w klatce, chciał wykonać mu akcje z jej szczytu na stół, ale Ray w ostatniej chwili uciekł. Również na tej gali zobaczyliśmy początek potencjalnego feudu między Scottem Steinerem a Mattem Morganem, kiedy ten pierwszy uznał że Morgan okazuje mu brak szacunku i zaatakował go. Zobaczyliśmy także przerwanie koronacji Karen Jarrett przez Kurta Angle który oblał ją błotem i zapowiedział że pojawi się ktoś kto się z nią rozprawi. W Mein Evencie szansę na World Title dostał Matt Hardy ale sting poradził z nim sobie. Na ostatnim Kwietniowym Impact Karen Jarrett próbowała odkryć kto jest pomocniczką Kurta. Dodatkowo w końcu doszło do obrony TV Title który był w posiadaniu Gunnera, ochroniarz pokonał Danielsa. W Mein Evencie Sting ponownie bronił pasa mistrzowskiego, tym razem przeciwko Andersonowi i Ray'owi. Ray przegrał walkę ze względu na interwencje AJ Stylesa.

Maj 2011
Pierwszy Impact w Maju okazał się bardzo nudny i nie wiele wnoszący. Podczas walki Danielsa, Stylesa, Ray'a i Gunnera heel turn przeszedł Tommy Dreamer atakując AJ'a i jego partnera. Dodatkowo Kurt Angle zapowiedział że już za tydzien poznamy jego pomocnika i na pewno nie jest to Velvet Sky. Ostatni Impact przed Sacrifice miał zakończyć się pojawieniem Network. Poddenerwowany tym wszystkim był Hulk Hogan który wyczekiwał na nich z pałką, a następnie posądził Rica Flaira o to że jest wysłannikiem Network. Poznaliśmy tajemniczego partnera Matta Hardy'ego z którym będzie walczył o pasy Tag Team na Sacrifice. Mimo przewidywań iż będzie to jego brat, ukazał się nam Chris Harris. Hulk Hogan i Immortal wyszli na ring oczekując pojawienia się Network. Na ring wyszedł Mick Foley i to on okazał się Network. Pozostała nam już tylko pomocniczka Kurta a okazała się nią Chyna. Na koniec Impacta Ken Anderson wygrał Battle Royal o miano pretendenta. Czas na Sacrifice, na którym Kazarian obronił X Division Title w walce z Maxem Buckiem, Beer Money obroniło tytuły Tag Team w walce z Hardym i Harrisem, Tommy Dreamer pokonał AJ Stylesa, Kurt Angle i Chyna pokonali Jarrettów a w Mein Evencie Sting obronił pas mistrzowski w walce z Rob Van Damem. Następny Impact to początek pewnego rodzaju buntu X Division. Eric Bischoff postanowił to jednak stłumić i Kazarian miał bronić swojego tytułu mistrzowskiego przeciwko Abyssowi. Jak się można doimyślić Abyss wygrał walkę i został nowym X Division championem. Pod koniec show promo stinga przerwał Ken Anderson przebrany w stary strój Icona i zaatakował go. Ostatni Impact w Maju otwiera zdjęcie które upamiętnie zmarłego Machomana Randy'ego Savage'a. Abyss obronił X Division Title w walce z Brianem Kendrickiem a Eric Young pokonał Gunnera i został nowym Television Championem. Ciekawszym momentem show był nowy program Kena Andersona przebranego za Stinga czyli Scorpion Sitdown w którym ten rozmawaił z ludźmi z przeszłości Stinga. W Mein Evencie Kurt Angle pokonał RVD i tak zakończyliśmy Maj.

Czerwiec 2011
Na pierwszym Czerwcowym Impact Eric Bischoff poinformował Beer Money że Robert Roode nie jest w stanie bronić tytułów mistrzowskich więc będzie musiał odebrać im pasy. Pojawił się Alex Shelley który zaoferował że będzie jego partnerem na Slammiversary. Mr. Anderson i Eric Young odtworzyli walkę Icona z Great Mutą. Walka o miano pretendenta do tytułu X Division pomiędzy Kazarianem a Brianem Kendrickiem zakończyła się kiedy upłynął limit czasu. Po dodatkowych 5 minutach pojawił się Abyss i walka zakończyła się poprzez No Contest. AJ Styles rzucił Ray'owi wyzwanie walki Last Man Standing na Slammiversary. Ostatni Impact przed Slammiversary odbył się bez jakiś większych wydarzeń, w Mein Evencie Anderson i Gunner pokonali Stinga i Erica Younga. Na Slammiversary Storm i Alex Shelley obronili tytuły mistrzowskie Tag Team w walce przeciwko British Invasion. Abyss pokonał Kendricka i Kazariana w Triple Treath Matchu i obronił X Division Title. Bully Ray pokonał AJ Stylesa w Last Man Standing matchu, Kurt Angle pokonując Jeffa Jarretta został pretendentem do World Title, a Ken Anderson pokonał Stinga i został nowym World Heavyweight Championem. Pierwszy Impact po PPV rozpocząl Ken Anderson, do którego dołączył Gunner domagający się title shota. Rozpocząl się turniej eliminacyjny do walki o kontrakt z TNA na Destination X. Pierwszym zawodnikiem który się zakwalifikował był Austin Aries. Dodatkowo Gunner pokonał Andersonw Non Title Matchu a Kurt Angle z Jeffem Jarrettem walczyli na parkingu. Na kolejnej tygodniówce Jeff Jarrett został wysłany do Meksyku, odbyły się pierwsze walki w ramach Bound For Glory Series, kolejną walkę w ramach turnieju X Division wygrał Zema Ion. Ostatni czerwcowy Impact rozpoczął się od dołączenia Scotta Steinera do Immortal, co ciekawego przybył do TNA aby z nimi walczyć. Sting rozpocząl swoją misję odzyskania dawnego Hulkstera. Kolejne wlaki w ramach Bound For Glory Series, powrót Low Ki który zakwalifikował się do walki na Destination X i podpisanie kontraktu na walkę AJ Stylesa z Danielsem na Destination X. W Mein Evencie Sting pokonał Scotta Steinera, po walce Icona zaatakowało Immortal ale dla wyrównania sił pojawił się Kurt Angle który pomógł Stingowi. Tak właśnie minęła pierwsza połowa roku 2011 w TNA.

1 komentarz:

  1. Profesjonalna robota. Wszystkie najwazniejsze fakty, wydarzenia i walki zawarles w tym felietonie. To byl ciezki rok w TNA. Sporo sytuacji, przy ktorych chcialo sie krzyknac "WTF?!" ale bylo tez sporo ciekawych angle. Na pewno zapoznam sie z 2 czescia.

    OdpowiedzUsuń