8 czerwca 2014

30 najlepszych walk z Impactów cz.1

W ramach dziesięciolecia Impactu Marcel postanowił zrobić dla was listę 30 najlepszych walk, które miały miejsce na Impactach. Zakaz kopiowania na inne strony bez pozwolenia autora.


Kilka dni temu Impact Wrestling świętował jubileusz 10 lat istnienia. W związku z tym postanowiłem podsumować cały ten okres i sklasyfikować 30 najlepszych walk w historii tego show. Będzie to subiektywny ranking. Starałem się nie brać pod uwagę krótkich walk, a bardziej skupić się na starciach 10min+, podpartych jakąś historią, prezentujących wysoki poziom, zawierających ważne wydarzenia, itp. Rezultat tego znajdziecie poniżej.

#30
16 listopada 2006 – Kurt Angle vs Abyss (14:37).

Pierwszy pojedynek Kurta na Impact, który był na fali wznoszącej po zakończeniu undefeated streaku Samoa Joe na Genesis PPV. Walce towarzyszyła wspaniała atmosfera. Publika niemal eksplodowała w trakcie entrance mistrza olimpijskiego i żywiołowo reagowała na jego firmowe akcje. Abyss był w jego cieniu i z góry skazany na porażkę, ale kilka razy potrafił się odgryźć.

#29
12 sierpnia 2010 – Stairway To Janice match for World Heavyweight Championship: Rob Van Dam (c) vs Abyss (17:12).

Starcie ze specjalnej gali Whole F’N Show, ale też nie ostatnie w tym podsumowaniu. Walka na podobnych zasadach do Monster’s Ball, z tym że trzeba było jeszcze wspiąć się po drabinie, by zdjąć Janice (deska z gwoździami) zawieszoną nad ringiem. Sędzią specjalnym tego pojedynku był Eric Bischoff i nawet on momentami łapał się za głowę na widok akcji wykonywanych przez zawodników.
#28
20 grudnia 2007 – Ladder match: AJ Styles vs Kaz (8:57).

Wprawdzie we wstępie wspomniałem o tym, że nie będę brał pod uwagę krótkich walk, ale tej nie mogło tutaj zabraknąć. Ostatni Impact przed Bożym Narodzeniem skupiał się właśnie na tym rodzinnym święcie. Zawodnicy rywalizujący w ladder matchu musieli ściągnąć podwieszoną nad ringiem pluszową głowę renifera, którą przegrany musiał z kolei założyć. Mimo krótkiego czasu zawodnicy potrafili zaprezentować wiele efektownych akcji, niektóre bolały od samego patrzenia.

#27
5 lipca 2007 – Tag Team Championship: Team 3D (c) vs AJ Styles & Chris Daniels vs LAX (19:28).

Na papierze wymarzona walka, w rzeczywistości również wypadła bardzo dobrze. Jak w każdej walce tag teamowej był moment przestoju, ale po hot tagu wszystko wróciło do normy. Styles i Daniels po roku reaktywowali swój team na ten jeden wieczór, by dołączyć do feudujących ze sobą Team 3D oraz LAX i dali dużo jakości temu pojedynkowi.

#26
23 grudnia 2010 – IronMan match for Television Championship: Douglas Williams (c) vs AJ Styles (20:00).

TNA zrobiło błąd nie umieszczając walki z takim potencjałem na PPV, ale skorzystał na tym Impact. Anglik po odłączeniu się od Fortune i wywalczeniu pasa TV na Final Resolution szybko musiał go bronić przeciwko byłemu mistrzowi. Walka miała bardzo wysoki poziom, ale nie ustrzegli się również błędu. Chodzi mi o pin po Styles Clash, do którego doszło w trakcie przerwy na reklamy, co widzieli tylko ludzie w Impact Zone. Nie powinno się robić czegoś takiego. Ostatecznie padł remis i zawodników czekała kolejna walka na Genesis PPV. Finalnie do niej nie doszło, ponieważ Styles doznał kontuzji w trakcie przejażdżki z synkiem na quadzie i jego miejsce zajął Abyss. Wielka szkoda, bo ten feud miał duży potencjał.

#25
15 sierpnia 2013 – Bound For Glory Series Ladder match: Austin Aries vs Kazarian vs Jeff Hardy vs AJ Styles (17:41).

Specjalna gala Impact pod nazwą Hardcore Justice podzielona na dwie części. Na pierwszej z nich odbył się opisywany 4-Way Ladder match w ramach BFG Series wart 20 punktów. Dawno nie widziałem tak dobrej walki z drabinami z tyloma innowacyjnymi akcjami. Bookerzy TNA zrobili tutaj dobrą robotę, ale swoją cegiełkę dołożył także każdy z zawodników. Ostatecznie wygrał Kazarian przy pomocy kolegów z E.G.O. (Daniels i Roode), dzięki czemu przedłużył swój osobisty streak (jest niepokonany w walkach z drabinami).

#24
24 kwietnia 2008 – World Heavyweight Championship: Samoa Joe (c) vs Kurt Angle (23:00).

Rewanż za Lockdown. Walka nie była tak dobra jak wcześniejsze tej dwójki, ale i tak zawodnicy zaprezentowali swoje firmowe zagrania, czyli przejścia z jednej dźwigni do drugiej. Mimo utraty tytułu Angle był dalej ważną postacią dla TNA, o czym świadczyć może to, że Joe nie wygrał tej walki czysto. Kurta Angle zaatakował Scott Steiner, czego Joe nie widział i uzyskał po tym incydencie pin.

#23
15 sierpnia 2013 – Steel Cage match for World Heavyweight Championship: Chris Sabin (c) vs Bully Ray (18:01).

Specjalna gala Hardcore Justice. Po farsie z Destination X, kiedy Sabin pokonał lidera Aces and Eights, nacieszył się tytułem zaledwie miesiąc. Ray odzyskał pas i panowanie w TNA po dobrym widowisku, szczególnie biorąc pod uwagę marny stan kolan Sabina. W trakcie walki heel turn przeszedł Tito Ortiz przechodząc na stronę Asów. Taki rozwój wydarzeń był wiadomy od samego początku, ale fajnie rozegrali to wszystko łącznie ze znokautowaniem Rampage Jacksona, który przecież miał zapowiedzianą walkę w Bellatorze właśnie z Ortizem.

#22
1 kwietnia 2005 – X Division Elimination match: Elix Skipper vs Chris Sabin vs Michael Shane vs Petey Williams (21:20).

Złote czasy dla X Division, trafiali często do ME Impact. Zwycięzca tej walki miał gwarantowanego title shota na Lockdown PPV o pas X Division będący w posiadaniu Danielsa. Po ponad 20minutowych zmaganiach okraszonych tym, za co kochamy dywizję X, Skipper wyeliminował jako ostatniego Sabina i osiągnął prawdopodobnie największy sukces w swojej solowej karierze. Nie było mu jednak dane zdobyć pasa i już nigdy nie otrzymał szansy walki o ten tytuł. Szkoda, że nie zrobili z tego dłuższego feudu, bo rywalizacja byłych członków Triple X mogła przynieść wiele pamiętnych momentów.

#21
6 marca 2008 – Six Sides Of Steel match: Kurt Angle vs Christian Cage (17:25).

Od stycznia ci zawodnicy toczyli ze sobą zażarty feud. W dodatku od Christiana odwrócili się AJ Styles oraz Tomko, którzy przeszli na stronę Kurta. Walka w stalowej klatce była kolejnym etapem ich konfliktu, dodatkowo zwycięzca uzyskiwał dla swojej drużyny przewagę zawodnika w Lethal Lockdown matchu na Lockdown PPV. Zakończenie walki było kontrowersyjne. Obydwaj zawodnicy jednocześnie wydostali się z klatki i dotknęli stopami podłoża, jednak dopiero powtórki wykazały, że Christian dokonał tego pierwszy.

2 komentarze:

  1. Fajnie opisales wszystkie walki, a i same walki dobrze wybrane. Czekam na kolejne czesci :)

    OdpowiedzUsuń
  2. aż sobie śćiągnę paczkę z Impactami ;d

    OdpowiedzUsuń