23 grudnia 2013

TNA 2013 - Podsumowanie roku.
STYCZEŃ :

Feudy :

- Aces and Eights vs. TNA,
- Jeff Hardy vs. Austin Aries vs. Bobby Roode,
- Tara vs. Velvet Sky.

Główne wydarzenia :

Jako, że TNA zmieniło zasadę rozgrywania gal PPV, datując je na styczeń, marzec, czerwiec I październik pierwszą galą z wielkiej czwórki, która odbyła się w styczniu było Genesis. Na tejże gali w walce wiczoru zmierzyli się Jeff Hardy, Austin Aries i Bobby Roode’a a ten pierwszy po znakomitym pojedynku obronił pas mistrzowski. Do tego okazało się, że w szeregach Asów i Ósemek jest Taz! Między innymi to on doprowadził do kontuzji Jeffa Hardy’ego przez którą Enigma nie mógł jechać w trasę do Anglii [tak naprawdę Hardy miał zakaz z wiadomych powodów] Pasy Tag Team w styczniu dzierżyli Chavo & Hernandez udanie broniąc ich na Genesis przeciwko Morganowi i Ryanowi. Tytuł nokautek był w rękach Tary, która również zaliczyła udaną obronę przeciwko Velvet Sky. Tytuł TV trzymał członek Asów i Ósemek – Devon, który na gali PPV pokonał Josepha Parka. Mistrzem X Division był Rob Van Dam, który skutecznie odpierał ataki chociażby Kenny’ego Kinga. Ponadto na jednej z tygodniówek Kurta Angle zaatakowali jego byli podopieczni – Wes Brisco i Garrett Bischoff dołączając do Asów i Ósemek. Po nich kolejnymi zdrajcami byli Taz oraz D’Lo Brown. Tytuły Tag Team styczniu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LUTY :

Feudy :

- Aces and Eights vs. TNA,
- Chavo & Hernandez vs. Bad Influence vs. Dirty Heels,
- Velvet Sky vs. Gail Kim,

Główne wydarzenia :

Już na samym początku lutego, Austin Aries I Bobby Roode pokonali mistrzów tag team Cahvo & Hernandeza odbierając im tytuły mistrzowskie. Rob Van Dam ukończył swoje panownie mistrza X Division i utracił pas na rzecz Kenny’ego Kinga pod koniec lutego. Mistrzyni dywizji pań – Tara, straciła złoto na korzyść Velvet Sky. W lutym Bully Ray starał się wpłynąć pozytywnie na Hulka Hogana i pokazać mu, że jest wzorowym zięciem. Ponadto został wybrany pretendentem do pasa Wagi Ciężkiej, jednak nie prowadził z Jeffem Hardym żadnego feudu, a wręcz przeciwnie przy każdym możliwym segmencie panowie sobie słodzili. Bully Ray i Brooke Hogan zdawali się tworzyć bardzo zgrane małżeństwo, do którego przekonał się zarówno Sting jak i sam Hulk Hogan który początkowo sceptycznie nastawiony był do Bully’ego.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MARZEC :

Feudy :

- Aces and Eights vs. TNA,
- Dirty Heels vs. Chavo & Hernandez,
- Gail Kim vs. Taryn Terrell,

Główne wydarzenia :

Na drugiej gali PPV – Lockdown obronili pasy w rewanżu. Kenny King obronił pas X Division w starciu z Christianem Yorkiem i Zemą Ionem. W dywizji pań nadal mistrzynią pozostawała Velvet Sky, która pokonała Gail Kim po niemałej pomocy Taryn Terrell. Kurt Angle pragną zemsty i zmierzył się w walce w klatce z Wesem Brisco. Przegrał jednak, po tym jak pod nieuwagę sędziego, koledze ze stajni pomógł vice prezes – D’Lo Brown. W tradycyjnej walce Lethal Lockdown Match, Team TNA (Magnus, Eric Young, James Storm, Samoa Joe & Sting) pokonał stajnię Asów i Ósemek (Devon, Mr.Anderson, DOC, Mike Knox & Garett Bischoff) Na sam koniec gali poznaliśmy prezesa Asów który przez cały czas bardzo umiejętnie to ukrywał. Bully Ray pokonał Jeffa Hardy’ego przez uderzenie młotkiem w głowę, który wcześniej podał mu Devon i został nowym mistrzem Świata Wagi Ciężkiej, przechodząc tym samym heel turn. Późniejsze tygodniówki kręciły się właśnie wokół tego wydarzenia. Hogan jak zwykle miał rację, nie ufając Rayowi…
------------------------------------------------------------------------------------------------------------


KWIECIEŃ :

Feudy :

- Aces and Eights vs. TNA,
- Bully Ray vs. Brooke Hogan/ Hulk Hogan,
- Austin Aries & Bobby Roode vs. Chavo & Hernandez,
- Taryn Terrell vs Gail Kim,

Główne wydarzenia :

W kwietniu mieliśmy premierę pierwszej gali z serii One Night Only, a była to X Travaganza. Gala wypadła przeciętnie, zresztą jak każda spod szyldu ONO. X Travaganza miała głównie na celu przypomnienie fanom o dawnych gwiazdach X Division bo pojawili się między innymi Jerry Lynn, Homicide czy Rubix. W walce wieczoru, Austin Aries pokonał Samoa Joe. Z kolei na drugiej tygodniówce, pasy Tag Team ponownie zmieniły właścicieli. W pojedynku na trzy przypięcia, Chavo Guerrero i Hernandez pokonali Ariesa i Roode’a ponownie zostając mistrzami Tag Team. W rewanżu obronili tytuły. Bully Ray po bardzo dobrej walce rewanżowej z Jeffem Hardym obronił pas mistrzowski, a w dodatku kontuzjował go uderzając go młotkiem. Walka odbyła się w stypulacji Full Metal Myhem. Matt Morgan wyrażał swoje niezadowolenie z pracy Hogana i obiecał naprawiać jego błędy.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MAJ :

Feudy :

- Aces and Eights vs. TNA
- Chris Sabin vs. Kenny King vs. Suicide,
- Velvet Sky vs. Mickie James,

Główne wydarzenia :

Matt Morgan otrzymał szansę walki o miano pretendenta do pasa Wagi Ciężkiej, jednak poległ niestety w starciu ze Stingiem I tym samym to “Icon” miał szansę na złoto podczas Slammiversary. D’Lo Brown przegrał walkę „I quit” z Kurtem Angle po czym został wyrzucony ze stajni Asów i Ósemek. Sting kontynuował feud i podgrzewał atmosferę przed walką na Slammivesary, w której miał zmierzyć się z Rayem w stypulacji. Jeśli Stinger przegra, już nigdy nie zawalczy o pas mistrzowski TNA. Ponadto odbyła się druga gala One Night Only, tym razem „Joker’s Wild”. Main Eventem gali był Gauntlet Battle Royal, a zwycięzca otrzymał 100 000$. Wygrał James Storm. Pod koniec maja do TV wrócił AJ Styles zdecydowanie odmieniony, z nową fryzurą i gimmickiem. Jego postać była bardzo tajemnicza i nie opowiadała się po żadnej ze stron – ani TNA, ani Asów i Ósemek choć Ci drudzy bardzo chcieli go do siebie zwerbować. Pod koniec miesiąca, Velvet Sky przegrała z Mickie James i straciła pas mistrzowski kobiet.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CZERWIEC :

Feudy :

- Aces and Eights vs. TNA,
- Bully Ray vs. Sting,
- Taryn Tarrell vs. Gail Kim,

Główne wydarzenia :

Odbyła się jedna z ważniejszych gal TNA – Slammiversary. W pierwszym pojedynku, Chris Sabin pokonał w Ultimate X Matchu Suicide’a i Kenny’ego Kinga zdobywając pas mistrzowski X Division. Przedstawiciele TNA – Samoa Joe, Magnus i powracający po kontuzji Jeff Hardy zmierzyli się z trójką z Asów i Ósemek, którą ostatecznie pokonali. Jay Bradley pokonał Sam Shawa i dostał szansę walki w turnieju Bound for Glory Series. Pas Television zmienił właściciela. Abyss pokonał na gali Devona i zabrał mu złoto, jednak pas został przez TNA zwakowany na czas nieokreślony. Na Slammiversary zjawiła się sama Dixie Carter, która przedstawiła nam drugiego członka TNA Hall Of Fame, a będzie nim – Kurt Angle! Angle zebrał sporo owacji. Walka o pasy Tag Team miała aż ośmiu członków. Chavo & Hernandez stracili tytuły na rzecz nowego Tag Teamu – Jamesa Storma i Gunnera. Ponadto w walce udział wzięli również Bad Influence i Dirty Heels. Taryn Terrell po świetnej walce pokonała Gail Kim. Kurt Angle wygrał z AJ Stylesem, a w ME, Bully Ray przy pomocy stajni obronił złoto mistrzowskie i tym samym pozbawił Stinga szansy na walkę o pas… Ponadto rozpoczęły się kwalifikacje do BfG ries, gdzie kosztem Chavo Gurrero awansował Hernandez. Sting po sytuacji ze Slammiversary był zły, że nikt nie pomógł mu kiedy walczył sam przeciwko całej stajni, więc zamierzył sobie za cel stworzenie nowej Main Event Mafii! W jej skład wchodzili : Sting, Kurt Angle, Samoa Joe i Magnus oraz debiutujący w TNA – Quinton Rampage Jackson.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


LIPIEC :

Feudy :

- Aces and Eights vs. TNA,
- Bound for Glory Series,
- Chris Sabin vs. Bully Ray,

Główne wydarzenia :

Przez cały lipiec trwał turniej Bound for Glory Series. Udział w nim wzięło 12 zawodników, dlatego też główną część Impactów zajmowały walki o punkty do tegoż turnieju. Mistrzowie Tag team – Storm & Gunner odeszli na miesiąc w cień i nie pokazywali się za często w TNA. Chris Sabin był mistrzem X Division bardzo długi okres, dlatego też na specjalnym Impact pod szyldem Destination X otrzymał title shota na pas Wagi Ciężkiej, wakując złoto dywizji X. Podczas samej gali wygrał z Bullym i został nowym mistrzem Świata Wagi Ciężkiej! W tym samym czasie zwakowany pas X Division zdobył Manik, który wcześniej był Suicide’em tylko zmienił ring name. Ponadto odbyła się kolejna gala One Night Only, tym razem Hardcore Justice. Na tej gali zobaczyliśmy sporo powrotów, między innymi Judasa Mesiasa, Homicide’a, Generation Me czy Hardcore Holly’ego.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SIERPIEŃ :

Feudy :

- Aces and Eigths vs. TNA,
- Bully Ray vs. Chris Sabin,
- Mickie James vs. Gail Kim,
- Bound for Glory Series,

Główne wydarzenia :

Dalej pełną parą rozgrywany był turniej Bound for Glory Series. Na wysokie prowadzenie wysunął się Magnus który prowadził zdecydowanie kilkunastoma punktami nad resztą. W sierpniu dostaliśmy kolejną z gal One Night Only, o nazwie 10 Reunion. Gala poziomem nie zachwyciła, a jej karcie mogliśmy obejrzeć pojedynki między innymi Jeff Hardy vs. Austin Aries, Bobby Roode vs. James Storm czy Samoa Joe vs. Kurt Angle. Na Impact Wrestling zadebiutował Tito Oritz, który początkowo zdawał się być facem, jednak kiedy Bully Ray na Hardcore Justice wykorzystywał swój rewanż na Chrisie Sabinie, pomógł mu właśnie Tito, dołączając do Asów i Ósemek. Bully wygrał pas Wagi Ciężkiej i ponownie mógł szczycić się tytułem. W walkach o 20 punktów do tabeli BfG Series zwyciężył Kazarian oraz Bobby Roode. Ta dwójka, razem z Chrisem Danielsem stworzył wcześniej stajnię – E.G.O Jeszcze wcześniej Chris Sabin stracił pas X Division na rzecz Manika, lecz jak się później okazało był to Austin Aries przebrany w strój tegoż wrestlera. Sabin pokonał go w rewanżu dzięki czemu potem zdobył najwyższe złoto.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WRZESIEŃ :

Feudy :

- Aces and Eights vs. TNA,
- Bully Ray vs. Mr. Anderson,
- Mickie James vs. ODB,
- Bound for Glory Series,

Główne wydarzenia :

We wrześniu zakończył się turniej Bound for Glory Series. W finałowej czwórce znaleźli się Bobby Roode, Magnus, Austin Aries i AJ Styles. W finale to „Fenomenalny” pokonał Magnusa i zwyciężył cały turniej gwarantując sobie walkę o złoto na Bound for Glory. Hulk Hogan wyznaczył pretendenta do walki z Bullym na No Surrender. Był to jeden z członków stajni – Mr. Anderson, który zaatakował Raya i odłączył się od grupy. Na samym No Surrender Bully przy pomocy reszty stajni pokonał Andersona i odesłał go z TV z kwitkiem. Tymczasem rozpoczał się feud AJ Stylesa z Dixie Carter. Ten pierwszy powiedział kilka mocnych słów w stronę prezes TNA i wytknął jej błędy. Ta odpowiedziała mu, że tak naprawdę nie był jej nigdy potrzebny, a to ona go stworzyła. Po porażce Asów i Ósemek z MEM, Bully Ray wywalił ze stajni również Wesa Brisco. W grupie zostali już tylko Bischoff, Knux. Manik wciąż pozostawał mistrzem X Division, odpierając ataki między innymi Chrisa Sabina który przeszedł heel turn. U pań, ODB pokonała Mickie James i zabrała jej pas mistrzowski. James odeszła z TNA.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PAŹDZIERNIK :

Feudy :

- AJ Styles vs. Bully Ray,
- AJ Styles vs. Dixie Carter,
- Aces and Eights vs. TNA,

Główne wydarzenia :

Odbyła się największa gala roku – Bound for Glory 2013. W walce wieczoru, AJ Styles zdobył upragnione złoto i pokonał Bully’ego Raya odbierając mu pas mistrzowski. Co więcej, Bro Mans czyli Jesse i Robbie E pokonali Gunnera i Storma, stając się nowymi mistrzami Tag Team. Gail Kim pokonała ODB przy nie małej pomocy Lei’D Tapy i zdobyła pas nokautek. Chris Sabin wyrolował innych zawodników i w walce Ultimate X zdobył po raz kolejny pas X Division. W singlowej walce Kurt Angle przegrał z Bobby Roode’em a Magnus wygrał ze Stingiem. Sam Kurt Angle odmówił wejścia do TNA Hall of Fame… Na Impakcie po BfG Dixie Carter zmieniła stosunek do AJ’a i starała się wkupić w jego łaski lecz ten oznajmił, że zabiera pas mistrzowski i odchodzi z TNA! Styles w obronie tytułu stanął na galach AAA i Wrestle – 1 gdzie dwukrotnie pokonał rywali i obronił pas. Na BfG zadebiutował Ethan Carter III czyli rodzina prezes Dixie Carter. Na tygodniówce również powrócił Mr Anderson który rozpoczął feud z Bullym Rayem…
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LISTOPAD :

Feudy :

- Bobby Roode vs. Kurt Angle,
- Mr. Anderson vs. Bully Ray,
- Dixie Carter vs. AJ Styles,

Główne wydarzenia :

AJ Styles po tym jak odszedł z TNA, zabrał ze sobą pas mistrzowski. Stąd też Dixie Carter powiedziała, że odbędzie się turniej który wyłoni nowego mistrza Wagi Ciężkiej TNA. W turnieju tym znaleźli się Bobby Roode, James Storm, Samoa Joe, Magnus, Austin Aries, Jeff Hardy, Chris Sabin i Kurt Angle. W finale znaleźli się Hardy i Magnus. W listopadzie również Bad Influence feudowali z Josephem Parkiem, starając się odkryć to kim tak naprawdę jest. Spór Bobby’ego Roode’a z Kurtem Angle trwał w najlepsze a panowie mierzyli się w kolejnych walkach, z czego częściej udawało się wygrać It Factorowi. Przez Roode’a również Kurt Angle przegrał walkę półfinałową w turnieju. Dixie Carter przywróciła Feast of Fired Match. Gail Kim nie mając naprzeciw siebie rywalek, organizowała kolejne Open Challange z których wychodziła zwycięsko.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GRUDZIEŃ :

Feudy :

- Bobby Roode vs. Kurt Angle,
- Dixie Carter vs. AJ Styles

Główne wydarzenia :

Odbyła się kolejna gala One Night Only – World Cup Wrestling. W tymże turnieju udział wzięły cztery ekipy. Były to : United Kingdom – Magnus, Doug Williams, Rob Terry Rockstar Spud i Hannah Blossom. Druga, reprezentująca Team International : Petey Williams, Sonjay Dutt, Lei'D Tapa, Funaki I Mesias. Trzecia to Team USA więc : James Storm, Bad Influence, Kenny King I Mickie James. I ostatnia ekipa, Asy i Ósemki w składzie : Mr Anderson, Wes Brisco, DOC I Knux. Zwyciężyła drużyna Stanów Zjednoczonych, która w finale pokonała zespół Asów i Ósemek. Po tym, jak Dixie przywróciła Feast of Fired Match, odbyła się walka o te walizki. Zdobyli je kolejno : Gunner, Chavo Guerrero, Zema Ion i Ethan Carter. Na Final Resolution odbyło się oficjalne otwarcie tych walizek i stąd też wiemy, że Gunner zyskał shota na pas WHC, Zema Ion na pas X Division, Chavo na pasy Tag Team, a EC3 otrzymał zwolnienie… Na Final Resolution odbyła się ostateczna i finałowa walka turnieju, który miał wyłonić nowego Mistrza Świata. W walce o stypulacji Dixieland Match, Magnus pokonał Jeffa Hardy’ego i zdobył po raz pierwszy w historii pas Mistrza Świata Wagi Ciężkiej TNA. W pojedynku interweniowali Rockstar Spud i EC3, przez co Hardy nie zdobył złota. Wciąż trwa również feud Roode’a z Anglem. Ten pierwszy pokonał go na Final Resolution w 2 out of 3 falls. Rozpoczyna się również powoli program Gunnera i Storma – byłych mistrzów Tag Team…

ODESZLI Z TNA W 2013 :

- Matt Morgan,
- Crimson,
- Joey Ryan,
- Mickie James,
- DOC,
- Christian York,

PRZYBYLI W 2013 :

- Ethan Carter,
- Ultiamte Tiger,

(Być może kogoś pominąłem)

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Forlan.
12 komentarzy:

 1. Z TNA odeszli jeszcze D'lo Brown, Devon, Petey Williams, Tara, Alex Silva, Chavo (FoF de facto było jeszcze w tym roku), Hulk i Brooke Hoganowie.

  Przybyli zaś, Lei'd Tapa i Madison Rayne.

  Jak widać, TNA stacza się coraz szybciej. Jeszcze trochę i zostaną sami randomowi zawodnicy typu Jay Bradley, który nie potrafi kompletnie nic.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze JJ, informacja z ostatniej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie dam sobie za to odrąbać głowy, ale czy AA nie przebrał się za Suicide'a jeszcze przed Destination X?

  OdpowiedzUsuń
 4. Chavo otrzymał zwolnienie, a EC3 shota na pasy TT...

  OdpowiedzUsuń
 5. A Aj Styles? Tez chyba odszedł w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Petey nie odszedł, tylko miał umowę na kilka występów. Zresztą Petey i Sonjay powinni być na stałe w TNA, tylko nie chcą stałych umów bo X-Division zdycha..

  OdpowiedzUsuń
 7. Aries przebrał się przed Destination X ale nie za Manika tylko za Suicide'a i stąd powstał Manik

  OdpowiedzUsuń
 8. coś na Yt się pojawiło że ONO Old Schoool wyświetlą 30 grudnia, wiecie cos o tym?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie piszę by dogryźć, tylko przeczytałem i jest trochę błędów:

  1. marzec: "Na drugiej gali PPV – Lockdown obronili pasy w rewanżu" - brak tego kto
  2. listopad: IT Factor, nie że wygrywał częściej tylko wygrał wszystkie pojedynki z Kurtem
  3. lipiec/sierpień: coś się pogubiłem z tym Sabinem, że już nie wiem co z tego tekstu wynika.. kiedy co i kto kogo. A sam średnio pamiętam... to chyba jednak przed Destination X, w przebraniu za Samobójce, AA odebrał pas Sabinowi potem Sabin pas odzyskał i na DX odebrał główny pas Bullemu... i to chyba wszystko miało miejsce w lipcu.

  OdpowiedzUsuń
 10. lol, ja wszystko rozumiem i jak dla mnie super robota... nie wiem czego sie czepiacie szczegolnie pan nade mną, ktory nie umie czytac ze zrozumieniem?
  Dla mnie fajna pracka, dobra robota Forlan.

  OdpowiedzUsuń
 11. W niektórych momentach jest tak jakby tekst po prostu się urwał np ostatnie zdanie w styczniu "Tytuły Tag Team styczniu.". Innym błędem jest to, że Austin Aries przebrał się za Suicide'a jeszcze w lipcu, a nie w sierpniu. Pomyliły Ci się również walizki, a raczej uwierzyłeś w to co napisali na wikipedii. :D Nie licząc tego nie było żadnych błędów a samo podsumowanie napisane w dobrym stylu. Początek roku był udany w wykonaniu TNA choć pewnie wiele osób mogło wkurzać to ile było Hulkstera w TV. Ale wtedy jeszcze poziom był w miare dobry i przede wszystkim dywizje TT i X nie były w takim kryzysie jak teraz.
  Dobra robota Forlan :D

  OdpowiedzUsuń